Sterownik ATOS jest wstępnie skonfigurowany fabrycznie. Nastawy takie są odpowiednie dla większości kotłów. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku sprawdzą się idealnie, i że nie trzeba będzie wprowadzić niezbędnych korekt. Aby dokonać zmian parametrów funkcji należy przez trzy sekundy przytrzymać środkowy przycisk MENU aż do chwili gdy pojawi się symbol pierwszej funkcji. Jeśli chcemy wybrać odpowiednią posługujemy się przyciskami PLUS lub MINUS. Gdy chcemy dokonać zmian zatwierdzamy środkowym przyciskiem i znów przy użyciu przycisków PLUS i MINUS wybieramy odpowiedni parametr. Zmianę akceptujemy przyciskając raz jeszcze przycisk MENU. Opisy każdej z funkcji znajdują się w instrukcji obsługi sterownika. Można ją również pobrać bezpośrednio z naszej strony.
Regulacja odpwiadająca za proces spalania sprowadza się tak naprawdę do ingerencji tylko i wyłącznie w poniższe funkcje. Reszta parametrów odpowiada za wyłączenie/załączenie się pompy, próg wyłączenia regulatora, czas odłączenia pompy itp itd. Nie ma to żadnego wpływu na to, jak pali się w kotle.
Najważniejsze parametry regulacyjne:
- moc, obroty dmuchawy (Ob)
- czas przedmuchu (CP)
- czas pomiędzy przedmuchami (PP)
- temperatura spowalniania obrotów (tO)
PRZEDMUCHY
Fabryczna nastawa to CZAS PRZEDMUCHU = 10 sekund. CZAS POMIĘDZY PRZEDMUCHAMI = 3 minuty. Im częstsze będą przedmuchy lub im większy będzie czas przedmuchu tym temperatura może bardziej wzrastać ponad temperaturę zadaną. Należy tak dobrać czasy aby temperatura była jak najbardziej zbliżona do zadanej (tolerancja na plus = ok 3-4 stopnie) Przedmuchy jednak są po to aby nie doprowadzić do zjawiska tzw. "kichania" - mini wybuchów w palenisku, które mogą wystąpić podczas palenia miałem z dużą zawartością siarki. Zjawisko to ma miejsce wtedy, jeśli przedmuchy ustawimy na zbyt rzadkie lub jeśli wyłączymy je w ogóle. Wtedy w stanie nadzoru dmuchawa nie będzie pracować lub będzie pracować bardzo rzadko lub włączać się będzie na bardzo krótki okres czasu. W momencie dużych pauz wydobywa się bardzo dużo gazów z miału. Po długiej przerwie, gdy dmuchawa podsyci żar i pojawi się płomień następuje samozapłon gazów w efekcie czego słyszymy mini wybuchy w palenisku.
Paląc drewnem lub węglem przedmuchy można bardzo ograniczyć. Gdy palimy jednak miałem zaleca się ustawić przedmuchy na dość częste ale nie za duże by temperatura zbyt mocno nie wzrastała powyżej zadaną. Czasami może okazać się to niemożliwe w przypadku stosowania miału bardzo niskiej jakości z dużą zawartością związków siarki. Ustawienie przedmuchów na bardzo częste to w tym przypadku raczej leczenie objawów złej jakości paliwa a nie przyczyny. Aby pozbyć się efektu wybuchów przedmuchy należy ustawić na częste co z kolei może mieć wpływ na wzrost temp. powyżej zadaną.