Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Czech English French German Hungarian Polish Romanian Russian
 e-mail: biuro@kom-ster.pl tel.  (62) 594 32 96 Mobile: 0 604 933 960

Kompleksowa oferta dla firm oraz klientów indywidualnych
Wszystko do kotłów c.o. w jednym miejscu HURT-DETAL


 

Brak możliwości osiągnięcia temperatury oznacza, że kocioł produkuje zbyt mało ciepła w stosunku do potrzeb energetycznych budynku. Rozpalanie w kotle jest procesem trwającym dość długo. W zależności od warunków, metrażu itp. itd. trwa od godziny do nawet 3-4 godzin zanim temperatura zadana rzędu np. 55 stopni zostanie osiągnięta. Zdarzają się przypadki, że użytkownik nie może uzyskać temperatury nawet 40-45 stopni przez kilkanaście godzin czy nawet dni. Oznacza to, że mamy do czynienia z następującymi przypadkami.
 

  1. zbyt mała kaloryczność paliwa
  2. zbyt wilgotne lub mokre paliwo
  3. zbyt małe dawki paliwa wędrującego na głowicę
  4. zbyt duża lub zbyt mała moc dmuchawy
  5. zbyt mała moc kotła w stosunku do metrażu budynku
  6. zbyt duże straty ciepła budynku, w którym kocioł jest właściwie dobrany do metrażu
  7. zanieczyszczona głowica podajnika
  8. zanieczyszczone, bardzo mocno zabrudzone łopatki wirnika dmuchawy

UWAGA: W sterowniku znajdą Państwo funkcję "CZAS ROZPALANIA"  Jeśli sterownik znajduje się w trybie ROZPALANIE np. pierwszy rozruch, to jeśli w czasie ustawionym za pomocą w/w funkcji (np. 6 godzin) kocioł nie osiągnie stanu NADZÓR to przejdzie do CZUWANIA (wyłączy się podajnik i wentylator) Jest to swego rodzaju zabezpieczenie przed przesypaniem się całego paliwa do popielnika w przypadku gdyby w rozpalającym się kotle gasło. Bez takiej funkcji sterownik nie wiedziałby kiedy ma się wyłączyć i bez końca zaciągałby paliwo ze zbiornika, które nie mogło by się spalić (brak ognia)

6 punkt dotyczy zwłaszcza budynków nowo oddanych do użytku, w których nie było nigdy palone, w których położone są świeże tynki, posadzki itp itd. Taki budynek wyremontowany lub oddany do użytku w sezonie grzewczym "chłonie" tak dużo ciepła, że osiągnięcie temperatury może okazać się niemożliwe przez nawet kilka czy kilkanaście dni.

W większości przypadków brak możliwości osiągnięcia temperatury spowodowany jest mimo wszystko nieprawidłowymi nastawami na sterowniku lub zbyt małą kalorycznością paliwa. Gdy pompa obiegowa jest wyłączona problemu takiego nie ma, temperatura rośnie. Gdy włączymy pompę obiegową, ciepła woda zaczyna być transportowana do grzejników, pomieszczenia odbierają ciepło, do kotła powraca chłodna woda i temperatura spada a uzyskanie temperatury zadanej jest niekiedy niemożliwe.

USTAWIENIE STEROWNIKA

Sterownik NEGROS jest fabrycznie ustawiony najbardziej optymalnie dla większości kotłów w przedziele mocy 12-25 KW. Zalecamy aby regulację dokonywać posługując się następującymi funkcjami

  • czas podawania
  • obroty dmuchawy
  • czas przedmuchu
  • krotność podawania
Za osiągnięcie temperatury odpowiadają tylko dwa parametry CZAS PODAWANIA I OBROTY DMUCHAWY. Przedmuchy i krotność odpowiadają za pracę kotła w stanie nadzoru czyli dopiero po osiągnięciu temperatury zadanej.
 

Pozostałe parametry, jak cztery wymienione wyżej,  są praktycznie niezmienne co nie oznacza, że nie należy ich przestawiać. Każdy budynek "zachowuje się" inaczej, jednak tylko za ich pomocą można wyregulować sterownik praktycznie przy każdym kotle. Wyjaśnienia poszczególnych funkcji sterownika NEGROS znajdą Państwo w instrukcji obsługi na stronie 33.


Podczas rozpalania w kotle prosimy kierować sie poniższymi zasadami. (rozpalanie w kotle opisano w instrukcji na stronie 15 lub w artykule działu PORADY)

NAJBARDZIEJ OPTYMALNE PARAMETRY ODNOŚNIENASTAW PODAJEMY W INNYM ARTYKULE

Kocioł należy rozpalić w trybie ręcznym (STEROWANIE RĘCZNE) aż uzyskamy temperaturę ok 40 stopni. Uwaga: Zaleca się aby w trybie ręcznym włączyć pompę obiegową aby pracowała cały czas. Za pomocą przycisków odpowiedzialnych za włączanie/wyłączanie podajnika i dmuchawy należy tak dawkować porcje paliwa wędrującego na głowicę i tak podsycać żar aby uzyskanie temperatury rzędu 40 stopni było możliwe.

Gdy temperatura zostanie uzyskana wychodzimy z trybu ręcznego. Jeśli na eraknie głównym widzimy napis WYŁĄCZONY należy przyciskiem (pierwszy od lewej) wybrać tryb ROZPALANIE. W tym monencie sterownik zaczyna pracować w trybie automatycznym. Podajnik włączany jest w cyklach ustawionych za pomocą funkcji CZAS PODAWANIA i CZAS POMIĘDZY PODAWANIEM. Wentylator pracuje cały czas z mocą ustawioną za pomocą funkcji OBROTY DMUCHAWY.


Zalecamy aby czas pomiędzy podawaniem pozostawić niezmieniony. 90 sekund to najbardziej optymalny czas dla więszkości kotłów. Zalecamy również aby czas podawania ustawić na 10 sekund a obroty dmuchawy na 20% i zwiększać w zależnośći od potrzeb. Jeśli temperatura na kotle wzrasta może okazać się, że takie nastawy będą odpowiednie. Jeśli temperatura maleje lub przez kilkadziesiąt minut nie wzrasta należy zwiększyć czas podawania lub obroty dmuchawy. Ważne aby na głowicy podajnika cały czas usypany był kopczyk a niedplaony groszek nie przesypywał się do popielnika. Nie może palić się w głębi głowicy- oznacza to zbyt mały czas podawania. Im większy podajnik (od 25 KW wzwyż) tym czas podawania i obroty dmuchawy będą odpowiednio większe.


Prosimy pamiętać też o tym, że czas podawania będzie inny w czasie rozpalania kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest większe, a inny będzie po ok 2-3 godzinach po uzyskaniu temperatury zadanej. Jesli będzie wymagana korekta należy jej dokonać.  Regulację czasu podawania należy przeprowadzać kilkakrotnie dopóki wszystko się nie ustabilizuje. Żar na głowicy nie może być zbyt płytko w podajnikach typu EKO-PAL i retortowych. Nie może być też czas podawania zbyt duży aby niedopalony groszek nie przesypywał się do popielnika. W podajnikach samoczyszczących zbyt mały czas podawania spowoduje, że ogień będzie tuż przy rurze transportującej paliwo. Zbyt duży czas podawania spowoduje, że groszek zacznie się przesypywać tak jak w pozostałych modelach podajników.


POZIOM ŻARU NA GŁOWICAH POWINIEN WYGLĄDAĆ MNIEJ WIĘCEJ TAK JAK NA PONIŻSZYCH ILUSTRACJACH



































Więcej o poziomie żaru można przeczytać klikając TUTAJ

Gdy mamy dobrze dobrane dawki paliwa sprawiające, że żar jest we właściwym miejscu należy wyregulować moc dmuchawy. Fabryczna nastawa to 40%. Jeśli proces palenia przebiega prawidłowo i temperatura jest osiągalna należy spróbować zmniejszyć jej moc. Im większa tym więcej ciepła ulatuje do komina. Zbyt mała moc jednak sprawia, że temperatura płomienia jest zbyt mała. Optymalna nastawa to przedział od 20 do 40-50%% w kotłach 12-25 KW w zależności od kaloryczności i jakości paliwa.


Nadzór to stan pracy po osiągnięciu temperatury zadanej. Im mniejsza krotność podawania i im częstszy przedmuch tym więcej paliwa trafia na głowicę. Aby utrzymać dłużej kocioł w stanie nadzoru należy wyregulować czas przedmuchu i krotność. Parametry te nie odpowiadają jednak za to czy temperatura zostanie osiągnięta czy też nie.

Jeśli mimo dobrze wyregulowanego sterownika pod względem mocy dmuchawy i czasu podawania (odpowiedni poziom żaru) nadal nie można uzyskać temperatury oznacza to, że problem leży gdzie indziej. Warto w takim przypadku zakupić na próbę zupełnie inne paliwo u innego dostawy i porównać. Często zdarza się, że użytkownicy regulują sterownik myśląc, że problem leży w nastawach, tymczasem kaloryczność i inne czynniki są w ogóle pomijane. Im większa kaloryczność paliwa tym większa zdolność do wyprodukowania ciepła z tej samej porcji paliwa. Jeśli przykładowo mamy zamontowany kocioł o mocy 25 KW i budynek 200m2 (budynek nieocieplony) oznacza to, że będziemy zmuszeni stosować paliwo najwyższej kaloryczności bowiem 200m2 to praktycznie granica jeśli chodzi o możliwości takiego kotła. Palenie miałem lub groszkiem o małej kaloryczności spowoduje, że problemy z osiągnięciem temperatury pojawią się raczej na pewno.

Jeśli Państwa podajnik eksploatowany jest dłużej niż rok należy wziąć też pod uwagę brak czyszczenia i konserwacji co wpływa znacząco na proces spalania. Aby poczytać więcej na ten temat zapraszamy do działu PORADY.

Reklama produktu: "ELEKTRONICZNA ZAWLECZKA" Zastąp pękające zawleczki z swoim podajniku !!

Wybierz:

  • WYSYŁKI TOWARÓW



    Sprawdź informacje o sposobie realizacji składanych u nas zamówień. Dokonując zakupów rozważ możliwość skorzystania z bezpłatnej wysyłki. WIĘCEJ
  • NOWOŚCI



    Bądź na bieżąco z nowościami jakie regularnie wprowadzamy do sprzedaży. Sprawdź co już się pojawiło a co obecnie czeka na premierę.  WIĘCEJ
  • CIEKAWE PROMOCJE



    Zapraszamy do działu PROMOCJE. Znajdziesz tutaj ciekawe produkty w bardzo atrakcyjnych cenach. WIĘCEJ
  • RZETELNA FIRMA


  • KORZYŚCI ZE STAŁEJ WSPÓŁPRACY



    Prowadzisz działalność gospodarczą? Zajmujesz się produkcją kotłów? Jesteś instalatorem lub prowadzisz sklep/hurtownię z artykułami branży grzewczej? Zapraszamy do współpracy. Zarejestruj się, korzystaj ze specjalnej strefy hurtowej. Zapoznaj się z naszymi cenami i ciekawymi propozycjami jakie dla Ciebie przygotowaliśmy. Rejestracja zajmie kilka minut.  WIĘCEJ

Serwis



Jeśli masz problem z naszym urządzeniem, niezależnie od tego czy jest to sterownik, podajnik czy kocioł zapraszamy do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi w tym dziale.

więcej

  • Profesionalna i kompleksowa obsługa
  • Banner dbamy..
sunnyleonesexvideo
© KOM-STER 2012
Strony WWW CMS | Pozycjonowanie | Agencja Interaktywna Poznań | Webster-Studio