Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Czech English French German Hungarian Polish Romanian Russian
 e-mail: biuro@kom-ster.pl tel.  (62) 594 32 96 Mobile: 0 604 933 960

Kompleksowa oferta dla firm oraz klientów indywidualnych
Wszystko do kotłów c.o. w jednym miejscu HURT-DETAL


 

Problem tego typu pojawia się gdy używamy paliwa bardzo słabej jakości lub gdy moc dmuchawy jest zbyt duża. Zjawisko to jest bardzo podobne do opisanego TUTAJ. Niniejszy artykuł dotyczy raczej sklejającego się spalonego groszku, który zsypuje się do popielnika. Czasami zauważyć można posklejane duże grudki wielkości dłoni. W dużej mierze jak wspominamy wyżej zależy to od samego paliwa. Każdy groszek ma inne parametry. Z reguły zwaraca się uwagę na kaloryczność tymczasem zapominamy o spiekalności, zawartości popiołu itp itd. To te parametry mówią nam o tym jak będzie wyglądał groszek po spaleniu. W dużej mierze to co się dzieje zależy od mocy dmuchawy. Im większa tym większa tendencja do wystąpienia takiego zjawiska. Zaleca się aby ustawić wentylator na bardzo małą moc i zwiększać tylko do takiego poziomu, który zapewni optymalne spalanie w sensie uzyskiwania temperatury i wypalania się paliwa. Jeśli okaże się, że np. opał wypala się dobrze przy np. 40% nie ma konieczności jej zwiększania. Jeśli regulacja mocy nie pomaga należy zakupić inny groszek, u innego dostawcy i sprawdzić celem porównania. Należy też pamiętać o odpowiednim poziomie żaru na głowicy. 

Zjawisko takie można zaobserwować gdy stosowane jest paliwo bardzo słabej jakości (nie kaloryczności), paliwo mokre lub bardzo wilgotne, ustawione są zbyt małe lib zbt dużę dawki podawania, wentylator ustawiony jest na zbyt dużą lub małą moc lub gdy głowica układu podającego jest mocno zanieczyszczona. Nieprawidłowa moc dmuchawy, złej jakości paliwo, mokre powodują, że na głowicy można zaobserwować spalanie tylko w jednej części, tuż przy ściance. Jeśli do tego dojdą zbyt małe dawki podawania, jest nieprawidłowy poziom żaru na głowicy problem tego typu pojawi się raczej na pewno. Należy stosować suchy opał, ustawić odpowiedni poziom żaru na głowicy, stosowac paliwo wysokiej jakości i zadbać o to by moc dmuchawy była odpowiednia. 

Zbyt duża moc dmuchawy w połączeniu ze zbyt małą ilością paliwa powoduje tego paliwa brakuje. Wentylator podsyca żar natomiast węgla jest tak mało, że w kondekwencji nie ma co się palić. Płomień staje się coraz mniejszy co może doprowadzić nawet do wygaszenia kotła. Należy pamiętać też, że zbyt duża moc dmuchawy w stosunku do potrzeb kotła sprawia, że cenne ciepło w nadmiarze wylatuje do komina. Jest marnowane.

Zbyt duże dawki podawanego paliwa mogą z kolei spowodować to, że świeżo nachodzący opał nie nadąży się zapalać. Często będą nachodzić nowe porcje co spowoduje, że ogień może pojawiać się tylko w małej części głowicy, nie na jej całej powierzchni.

Nasza porada: Prosimy proces regulacji sterownika rozpocząć od poziomu ok 12 s jeśli chodzi o czas podawania i od ok 20% obrotów dmuchawy. Czas pomiędzy podawaniem pozostawimy bez zmian- 90 s. Należy zwiększać te wartości (czas podawania i obroty dmuchawy) zaczynając od czasu podawania i w miarę potrzeby dodawać obrotów dmuchawy tak aby temperatura na kotle była osiągana. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ Powyższe parametry odpowiadają pracy kotła w sezonie grzewczym. Gdy temperatury zewnętrzne przekraczają ok 10 stopni czas pomiędzy podawaniem bęzie ulegać zwiększeniu....




Jesli chodzi o konserwację i czyszczenie głowicy zapraszamy do działu PORADY, w którym piszemy też o odpowiednim poziomie żaru.

Zjawisko takie obserwujemy gdy kocioł produkuje zbyt dużo ciepła w stosunku do potrzeb energetycznych. Nadmiar ciepła w postaci wyższej temperatury niż ustawiona przez użytkownika ma miejsce głównie poza sezonem grzewczym, kiedy to podgrzewany jest tylko zasobnik ciepłej wody użytkowej lub nawet w sezonie grzewczym przy dobrze ocieplonych budynkach gdy nastawy sterownika powodują pracę kotła na mocy maksymalnej, która nie jest w danej chwili konieczna.

Wyższa temperatura niż zadana przez użytkownika to praca sterownika w stanie NADZÓR. W tym trybie realizowane są tylko funkcje przedmuchów i krotność podawania. Można też ustawiać moc dmuchawy dla trybu nadzór zatem regulacji sterownika dokonujemy tylko za pomocą tych paramaterów. Dla pewności można jednak zmniejszyć CZAS PODAWANIA w zależności od potrzeb. Czas przedmuchu powinien ulec skróceniu, czas pomiędzy przedmuchami należy nieznacznie wydłużyć oraz ustawić krotność o 1-2 punkty wyżej w stosunku do tego jak ustawiona jest w sezonie grzewczym gdy konieczna jest praca kotła na większych mocach. Obroty dmuchawy należy zmniejszyć. Wielokrotnie użytkownicy pytają nas o konkretne wartości, nikt jednak nie jest w stanie ich podać. Nawet ten sam kocioł zainstalowany np. w 50 budynkach będzie wymagał innych nastaw. To jakie one powinny być zależy od ok 25 czynników począwszy od rodzaju instalacji, metrażu, izolacji budynku a skończywszy na kaloryczności paliwa, temperaturze zadanej, ilości grzejników itp., itd. Jedyne co możemy zrobić to pomóc użytkownikowi, wskazując mu odpowiednie parametry do regulacji, których wartości jednak należy dobrać samemu obserwując proces palenia aby ustawić sterownik tak by ten proces przebiegał prawidłowo.

Każdy z użytkowników kotłów chciałby aby spalanie było jak najmniejsze. Często słyszymy o tym, że zasyp zbiornika wystarcza na 6-7 dni. Zdarzają się reklamy mówiące o dwóch tygodniach czy nawet miesiącu. Jest w tym wiele prawdy. Należy sobie jednak odpowiedzieć na pytanie w jakich warunkach spalanie jest tak małe i od czego ono tak naprawdę zależy. Można łatwo wyliczyć, że jeśli zasyp wystarcza na 6-7 dni, pojemnik mieści ok 150 kg groszku to dziennie kocioł powinien zużywać średnio ok 23 kg. Dwa tygodnie czy miesiąc dadzą wynik średni na dużo lepszym poziomie. Jeśli jeden z użytkowników mający identyczny kocioł jak inny powie, że spalanie u niego wynosi 15 kg na dobę a ten drugi wspomni o spalaniu 40 kg na dobę to zarówno jeden jak i drugi będzie miał rację. Do tego dojdzie trzeci użytkownik mający również ten sam kocioł i powie, że spalanie u niego to ok 50 kg. Również i ten przypadek będzie zgodny z rzeczywistością.

Producenci kotłów również w dokumentacjach technicznych wspominają o średnim zużyciu na godzinę, z czego można łatwo wyliczyć średnie spalanie na dobę. Wyniki są jeszcze gorsze z punktu widzenia użytkownika. Przykładowa tebela jednego z producentów kotłów znajduje się TUTAJ. Podobne tabele z podobnymi wynikami stosuje większość producentów w modelach kotłów z podajnikiem np. KWM-SGR

Od czego to zależy? Co tak naprawdę wpływa na spalanie i jakie ono powinno być?

Spalanie zależy od ok 25 czynników z których najważniejsze to:
 

  • kaloryczność paliwa
  • jakość paliwa
  • metraż budynku
  • izolacja termoczna budynku
  • rodzaj instalacji
  • pojemność wodna
  • sprawność kotła
  • temperatura zadana na sterowniku
  • ustawienia sterownika (moc dmuchawy)
  • ilość punktów w budynku generujących duże straty ciepła (np. kotłownia w osobnym budynku)
 
Dwa kotły zakupione u tego samego producenta zainstalowane w identycznych budynkach będą generować spalanie na innym poziomie. Wszystko zależy od użytkowników. To tak samo jak w mieszkaniach w bloku. Mimo, że dany pion ma identyczne mieszkania, tak samo ocieplone (cały blok) w każdym z nich podzielniki ciepła będą w momencie ich spisywania wskazywały inne wartości co w konsekwencji będzie wpływac na to, że jedno mieszkanie będzie musiało do czynszu dopłacić a drugie nie. Wiele zależy od tego jak lokatorzy "dysponują" dostarczonym im ciepłem i czy je racjonalnie wykorzystują. To analogia ale ukazuje jak drobne rzeczy wpływają na spalanie.

Często słyszymy zapytania typu "mój kocioł spala 40 kg a w reklamie napisane jest, że zasyp starcza nawet na 2 tygodnie" lub "mój kocioł spala 30 kg a u sąsiada spalanie wynosi 20 kg na dobę"
Zarówno pierwsze jak i drugie zapytanie ma w sobie wiele prawdy. Owszem, zasyp kotłów starcza nawet na 2 tygodnie lub dłużej. Spalanie takie jednak można uzyskać poza sezonem grzewczym kiedy to podgrzewana jest ciepła woda użytkowa lub w nowoczesnych budynkach stawianych w nowej technologii. Wszystko zależy jednak od w/w czynników, rodzaju kotła itp., itd. Odpowiedź na drugie pytanie jest bardzo prosta. Ów sąsiad może posiada lepiej ocieplony budynek, nowoczesną instalację, pali na niższych temperaturach lub część pomieszczeń jest nieogrzewana, lub racjonalnie korzysta z ciepła np. wychodząc do pracy przykręca grzejniki.
 
Przypominamy, że tabela ze średnim spalaniem mówi o całkowicie innych wartościach. Rzeczywistość jest jednak inna i w praktyce spalanie średnie  przedstawia się następująco:
  • metraż do 100m2 to ok 15-20 kg na dobę
  • 100-150m2 to ok 20-30 kg na dobę
  • 150-200m2 to ok 30-45 kg na dobę
  • 200-250m2 to ok 45-60 kg na dobę
 
Dla porównania poniżej kotły miałowe bez podajnika (według pojemności paleniska, których zasyp starcza na dobę). Kotły te posiadają paleniska mieszczące tyle miału a ich zasyp starcza na całą dobę (kotły 24-godzinne, tzw. całodobowe).
 
  • 19 KW  do 100m2 to 39 kg na dobę
  • 25 KW do 150 m2 to 45 kg na dobę
  • 38 KW do 200m2 to 60 kg na dobę
 
Bardzo duży wpływ na wysokość spalania ma moc dmuchawy. Im większa w stosunku do wymaganej tym więcej ciepła ulatuje kominem. Zaleca się aby ustawić wentylator na bardzo małą moc i zwiększać tylko do takiego poziomu, który zapewni optymalne spalanie w sensie uzyskiwania temperatury i wypalania się paliwa. Jeśli okaże się, że np. opał wypala się dobrze przy np. 40% nie ma konieczności jej zwiększania. Wpłynie to korzystnie na ilość spalanego paliwa.


 

Czsami zdarza się, że  w kotle następuje samoczynne wygaszenie. O ile zdarza się to podczas rozpalania to nic złego. Rozpalanie w kotle nie jest rzeczą łatwą dla każdego i zdarzyć się może, że wygaśnie kilka razy podczas tej czynności. Problem którego dotyczy ten artykuł to problem gaśnięcia po osiągnięciu temperatury zadanej kiedy myślimy, że wszystko jest dobrze i palić się będzie przez cały czas.
Powodów samoczynnego gaśnięcia jest kilka. Oto najważniejsze z nich:

  • mokre lub bardzo wilgotne paliwo
Wszyscy producenci kotłów zalecają a wręcz nakazują aby zbiornik zasypywać suchym opałem. Suchy opał wpływa pozytywnie na żywotność zbiornika (brak korozji) oraz zapewnia bezporoblemowy proces spalania. Mokre lub bardzo wilgotne paliwo najzwyczajniej w świecie może nie mieć tendencji do samozapłonu w wyniku czego będą duże problemy z rozpaleniem jak i utrzymaniem ognia na głowicy. Mokre paliwo to również duże straty energii potrzebne do tego aby paliwo osuszyć zanim zacznie się w ogóle spalać.
  • zbyt duża lub zbyt mała moc dmuchawy
Moc wentylatora nie może być ani za mała (zbyt niska temperatura płomienia) ani zbyt duża (ulatujące kominem ciepło) Proces regulacji należy rozpocząć od 50% mocy maksymalnej i w zależności od jakości i kaloryczności paliwa zmniejszać ją lub zwiększać. Przeważnie moc dmuchawy należy zmniejszyć. Proponujemy zacząć nawet regulację od najniższej mocy i po prostu ją zwiększać aż płomień będzie odpowiedni.
  • jakość opału
Jakość opału to praktycznie najważniejsza kwestia i nie chodzi tu o kaloryczność ale o ogólnie pojętą jakość paliwa, zawartość popiołu oraz inne parametry. Niektóre modele podajników  są bardzo "wrażliwe" na jakość opału. Kupując okazyjnie tani groszek niewiadomego pochodzenia może okazać się, że nie bęzie się dobrze spalał a wręcz nie będzie się nadawał w ogóle do palenia na głowicy podajnika, natomiast będzie idealny w kotłach innej konstrukcji.
Bardzo dobrym paliwem, sprawdzonym przez nas i używanym podczas rozruchów jest eko-groszek PIEKLORZ lub EKO-RET
Testując rózne paliwa napotkaliśmy takie, które podczas spalania tworzą na głowicy skrzep, który zadusza żar powodując wygaszanie. Płomień nie może się "przebić". W takim przypadku pomaga ustawienie sterownika w ten sposób aby wymusić częstszy ruch paliwa na głowicy. Na głowicę trafia tyle samo paliwa ale częstotliwości podawań są większe. Ustawiamy krótszy czas podawania ale i skracamy przerwę pomiędzy podawaniami. Dzięki temu podajnik włącza się częściej ale porcjuje mniej paliwa. Uzyskujemy dzięki temu większy ruch paliwa na głowicy co zapobiega (niekoniecznie eliminuje) powstawanie skrzepów.
  • zanieczyszczona głowica podajnika
O konserwacji i czyszczeniu można poczytać w dziale PORADY
  • temperatura powietrza w kotłowni
Zimne powietrze nie wpływa pozytywnie na proces spalania. Kocioł zamontowany np. w zabudowie obok budynku w którym zimą panują ujemne temperatury nie będzie pracował tak efektywnie jak kocioł pracujący w pomieszczeniu o temperaturze 15-20 stopni.

Bardzo często powodem samoczynnego gaśnięcia w kotle jest brak dostępu świeżego powietrza do kotłowni. Ogień by mógł się palić potrzebuje tlenu. Jego niedomiar w kotłowni może powodować tego typu problem.

Reklama produktu: "ELEKTRONICZNA ZAWLECZKA" Zastąp pękające zawleczki z swoim podajniku !!

Wybierz:

  • WYSYŁKI TOWARÓW



    Sprawdź informacje o sposobie realizacji składanych u nas zamówień. Dokonując zakupów rozważ możliwość skorzystania z bezpłatnej wysyłki. WIĘCEJ
  • NOWOŚCI



    Bądź na bieżąco z nowościami jakie regularnie wprowadzamy do sprzedaży. Sprawdź co już się pojawiło a co obecnie czeka na premierę.  WIĘCEJ
  • CIEKAWE PROMOCJE



    Zapraszamy do działu PROMOCJE. Znajdziesz tutaj ciekawe produkty w bardzo atrakcyjnych cenach. WIĘCEJ
  • RZETELNA FIRMA


  • KORZYŚCI ZE STAŁEJ WSPÓŁPRACY



    Prowadzisz działalność gospodarczą? Zajmujesz się produkcją kotłów? Jesteś instalatorem lub prowadzisz sklep/hurtownię z artykułami branży grzewczej? Zapraszamy do współpracy. Zarejestruj się, korzystaj ze specjalnej strefy hurtowej. Zapoznaj się z naszymi cenami i ciekawymi propozycjami jakie dla Ciebie przygotowaliśmy. Rejestracja zajmie kilka minut.  WIĘCEJ

Serwis



Jeśli masz problem z naszym urządzeniem, niezależnie od tego czy jest to sterownik, podajnik czy kocioł zapraszamy do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi w tym dziale.

więcej

  • Profesionalna i kompleksowa obsługa
  • Banner dbamy..
افلام سكس Xnxx Arab หนัง โป๊ سكس مترجم - تحت الحجاب ما تشتهي الازباب - سكس حجاب - سكس عربي Hindi blue film videos xxx XXX Bf Sex Videos
© KOM-STER 2012
Strony WWW CMS | Pozycjonowanie | Agencja Interaktywna Poznań | Webster-Studio