Witamy na naszej stronie
Znajdziesz tu bogatą ofertę obejmującą akcesoria do kotłów jak i kotły centralnego ogrzewania.
Naszą domeną jest kompleksowość. Świadczymy usługi i oferujemy produkty zarówno dla klientów indywidualnych
jak i dla firm z branży kotlarskiej.
STEROWNIKI, REGULATORY TEMPERATURY

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą sterowników. Znajdziecie tu Państwo nie tylko regulatory do kotłów centralnego ogrzewania. Nasza oferta to również urządzenia sterujące pracą pomp w układzie c.o., regulatory obrotów wentylatorów jak i termostaty pokojowe.
więcej
WENTYLATORY

W naszej ofercie znajdziecie Państwo najróżniejsze modele wentylatorów przeznaczonych do kotłów centralnego ogrzewania jak również do automatycznych układów nawęglania. Szeroki zakres mocy, i duży wybór sprawia, że każdy znajdzie tutaj produkt dla siebie.
więcej
AUTOMATYCZNE UKŁADY NAWĘGLANIA
Zapraszamy dzo działu automatycznych układów nawęglania. Nasze podajniki to jedne z najpopularniejszych modeli na rynku. Wśród nich znany wszystkim ogromnie popularny model EKO-PAL , tradycyjne retorty czy kultowy już wręcz model SAMOCZYSZCZĄCY.
więcej
AKCESORIA DO KOTŁÓW

Nasza bogata oferta to m.in. szczeliwa, wyroby tokarskie, miarkowniki, ruszta żeliwne, rękojeści, termometry oraz wiele innych. Zapraszamy do zakładki oferta.
więcej
KOTŁY CENTRALNEGO OGRZEWANIA

Zapraszamy do do działu kotłów c.o. Kazdy znajdzie tutaj produkt dla siebie. W ofercie wszystkie rodzaje kotłów począwszy od tradycyjnych modeli UKS po zaawansowane konstrukcje z podajnikiem.
więcej
Sterownik "TIGRA" pracuje w kilku stanach pracy , z których najważniejsze dla użytkownika to ROZPALANIE, NADZÓR oraz REGULACJA
ROZPALANIE
W tym stanie pracy sterownik pozostanie tak długo, póki kocioł nie osiągnie temperatury zadanej, ustawionej przez użytkownika. Zalecenia odnośnie regulacji sterownika dotyczące rozpalania ooisano szerzej w artykułach:
ARTYKUŁ 1
ARTYKUŁ 2
Podczas rozpalnia jeśli juz osiągniemy w trybie ręcznym temperaturę rzędu 40 stopni (na włączonej pompie obiegowej) przełączamy sterownik w tryb automatyczny. Na wyświetlaczu pojawia się napis ROZPALANIE. Oznacza to, że sterownik będzie starał się osiagnąć temperaturę zadaną. W tym stanie pracy należy tak dobrać dawki paliwa (czas podawania) oraz obroty dmuchawy aby temperatura na kotle rosła. Przyjmuje się średni czas wzrostu na poziomie 0.5 stopnia na 2-3 minuty. Jeśli temperatura nie wzrasta należy skontrolować CZAS PODAWANIA oraz OBROTY DMUCHAWY. Podczas stanu rozpalania posługujemy się tylko tymi DWOMA parametrami. Inne funkcje nie są "aktywne" Staramy się utrzymywać odpowieni poziom żaru na głowicy (więcej o poziomie żaru) regulując czas podawania. Obroty dmuchawy regulujemy zaczynając od najniższych (20-30%) i należy zwiększać jeśli temoratura nie wzrasta, Należy pamiętać o tym, że mała moc dmuchawy powoduje niską temperaturę płmienia,. Wysoka moc powoduje wysoką temperaturę spalania, ale większośc ciepła ucieka kominem. Należy znaleźć najlepsze optimum.
UWAGA: Jeśli sterownik nie osiągnie temperatury przez określony czas przejdzie do stanu CZUWANIA. Proces rozpalania zostanie przerwany. Czas ten jest definiowany za pomocą funkjci CZAS ROZPALANIA w ustawieniach serwisowych. Zalecamy aby czas ten wydłużyć do maksymalnej wartości. Przykładowo jeśli czas ROZPALANIA ustawimy na 2H to będzie to oznaczać, że w ciągu 2H sterownik musi osiągnąć stan NADZÓR. Jeśli nie przejdzie do tego trybu pracy rozpocznie się procedura WYGASZANIA. Proces rozpalania zostanie przerwany. Osiągnięcie NADZORU poduje, że czas rozpalania przestaje być naliczany.
Po osiągnięciu temperatury zadanej sterownik przechodzi do trybu NADZÓR (stan nadzór musi zostać osiągnięty zanim upłynie CZAS ROZPALANIA)
W tym trybie realizowana jest tylko funkcja podtrzymania ognia. Wentylator włącza się cyklicznie zgodnie z CZASEM PRZEDMUCHU (praca dmuchawy) i CZASEM POMIĘDZY PRZEDMUCHAMI (przerwa w pracy dmuchawy) Moc dmuchawy definiujemy za pomoca dunkcji OBROTY W STANIE NADZORU. Paliwo podawane jest w zależności od nastawy funkcji KROTNOŚĆ PODAWANIA. Parametr ten mówi nam o tym, co który przedmuch ma włączyć się ślimak aby podać porcję paliwa. Paliwo podawane będzie tak długo jak ustawiony jest czas przedmuchu.
Przykładowo jeśli czas przedmuchu ustawimy na 30 s. czas pomiędzy przedmuchami na 8 minut a krotność na 3 to wentylator będzie włączał się co 8 minut na 30 sekund a podajnik włączy się co 24 minuty i poda paliwo przez 30 sekund.
Przyjmuje się, że nadzór trrwa średnio 15-20 minut. Im częstsze przedmuchy tym może trwać dłużej. Im krótsze przedmuchu( rzadziej jest podsycany żar) może trwać krócej. Przedmuchy odgrywają istotną rolę zwłaszcza latem, gdy podgrzewany jest tylko zasobnik z ciepłą wodą użytkową. Częste przedmuchy mogą powodować niekontrolowany wzrost temperatury. Należy je wtedy ograniczyć.
Gdy temperatura na kole spadnie poniżej zadanej sterownik przechodzi do stanu REGULACJA. Próg przejścia opóźniony jest o wartość histerezy. Fabryczna nastawa to 2 stopnie. Jeśli np. temperatura zadana ustawiona jest na 50 stopni to stan regulacji rozpocznie się gdy temperatura spadnie do 48 stopni (róznica 2 stopnie=histereza 2 stopnie)
Regulacja to praktycznie ten sam stan pracy co rozpalanie. Nie jest jednak liczony "CZAS ROZPALANIA" Wentylator w regulcaji pracuje cały czas z obrotami ustawionymi za pomocą funkjci OBROTY DMUCHAWY, podajnik włącza się w cyklach ustawionych za pomocą funkjci CZAS PODAWANIA/CZAS POMIĘDZY PODAWANIEM. Zasady regulacji czasów i obrotów są identyczne jak podczas rozpalania. Należy zwrócić uwagę na poziom żaru na głowicy oraz na obroty dmuchawy. Inne parametry nie są brane pod uwagę.
Przyjmuje się, że temperatura podczas przejścia do regulacji może spać o 4-5 stopni poniżej zadanej. Proces podbijania z powrotem do stanu nadzoru może trwać ok 25-35 minut. To wartości średnie i odpowiadają kotłom o mocy 12-38 KW
Sterownik „TIGRA” został fabrycznie wyposażony w 6 czujników temperatury (pięć czujników cyfrowych i jeden bimetalowy)
- Czujnik temperatury kotła c.o.
Czujnik ten bada aktualną temperaturę wody w kotle. Jest ona wyświetlana na bieżąco na czerwonym wyświetlaczu. Na jej podstawie realizowany jest program sterowania. Montujemy go tak aby zapewnić jak najlepszy kontakt czujnika z tulejką przeznaczoną do jego montażu na górnym płaszczu kotła c.o. W przypadku montażu czujnika na rurze zasilającej należy go przymocować za pomocą opaski zaciskowej tak aby element metalowy czujnika dotykał najlepiej całą swoją długością do rury. Należy uważać aby przewód nie dotykał elementów instalacji!! Aby zapewnić dokładny pomiar temperatury zaleca się użycie pasty termoprzewodzącej. Nie należy stosować oleju! Może to doprowadzić do uszkodzenia czujnika.
- Czujnik temperatury podajnika (kosza)
Czujnik ten bada temperaturę rury w której odbywa się podawanie paliwa za pośrednictwem ślimaka. Na podstawie odczytu temperatury realizowany jest program alarmowy. W przypadku jej wzrostu powyżej temperatury ustawionej w funkcji (TEMPERATURA ALARMU PODAJNIKA) następuje przesypywanie opału (czas przesypywania ustawiany jest w funkcji CZAS PRZESYPYWANIA) Ma to na celu wypchnięcie żaru z rury podajnika. Czujnik ten mocujemy bezpośrednio do rury ślimaka wkładając rurkę czujnika w specjalnie przygotowane dla niego miejsce - tulejkę przy rurze ślimaka.
- Czujniki temperatur c.w.u., pompy cyrkulacyjnej i ogrzewania podłogowego
Są to czujniki mierzące temperaturę w miejscach ich zamontowania na podstawie której realizowany jst program włączania/wyłączania danej pompy.
- Termostat awaryjny.
Jest to czujnik niezależny, bimetalowy. Chroni instalację przed przegrzaniem. Działa niezależnie od regulatora. W przypadku wykrycia przez czujnik temperatury powyżej 85-90oC (zależnie od czujnika) - bezwzględnie wyłącza on dmuchawę i podajnik eliminując dalsze rozpalanie w piecu. Kiedy temperatura spadnie poniżej 50oC- dmuchawa i podajnik zostają aktywowane ponownie. Czujnik ten montujemy przymocowując go opaską do rury zasilającej, którą wychodzi ciepła woda na instalacje, pamiętając aby przewód nie dotykał bezpośrednio rur instalacji c.o. Rury może dotykać końcówka czujnika wraz z odcinkiem termokurczliwej koszulki izolacyjnej.

- Nie należy zanurzać czujników w wodzie, oleju itp. - grozi to uszkodzeniem czujnika
- Podczas montażu i eksploatacji należy zwrócić szczególną uwagę aby przewody czujnika nie dotykały elementów gorących instalacji c.o.
- Wszyskie czujniki w jakie został wyposażony sterownik nie podlegają gwarancji
Wszystkie sterowniki do podajników wyposażone w wyświetlacze ciekłokrystaliczne posiadają potencjometry służące do regulacji kontrastu. Kontrast ustawiany jest fabrycznie i nie może ulec zmianie. W skrajnych przypadkach może dojść jednak do uszkodzenia potencjometru lub do uszkodzenia samego wyświetlacza czego efektem będą niewidoczne cyfry i ltery lub zamiast nich pojawi się czarna grafika. Jeśli uszkodzeniu ulegnie wyświetlacz lub potencjometr i odczyt danych z wyświetlacza nie będzie możliwy należy przejść do działu SERWIS, gdzie dowiedzą się Państwo o dalszej procedurze postępowania.
Układ pomiaru temperatury w sterownikach firmy KOM-STER to układ fabrycznie skalibrowany i raczej jest niemożliwe to aby cokolwiek się rozregulowało. Zdarzają się przypadki, że wskazania na sterowniku różnią się od tych, jakie pokazuje niezależny termometr wkręcany w górny płaszcz wodny kotła. Różnica może wynosić 2-3 stopnie gdyż należy wziąć pod uwagę fakt, że termometr niezależny jest zanurzony w cieczy np. czujnik od sterownika jest czujnikiem przylgowym. Poza tym, punkty pomiarowe są w innych miejscach górnego płaszcza. Gorzej jeśli różnica we wskazaniach wynosi 10 czy 15 stopni. To może być niepokojące i należy znaleźć przyczynę problemu. Z reguły wina leży w montażu rurki czujnika od sterownika. Jeśli np. w kotłowni jest temperatura rzędu 10 stopni to rurka taka może być po prostu schładzana gdyż powietrze dostaje się do metalowej tulei, w której rurka jest umiejscowiona. Z jednej strony rurka bada temperaturę kotła a z drugiej dostaje się tam powietrze, które ją schładza powodując zaniżenie wskazań.
Czujników nie wolno zanurzać w żadnej cieczy natomiast zalecamy na dno tulei włożyć troszkę pasty termoprzewodzącej, dostępnej w każdym sklepie elektronicznym, tak aby ok 3 cm rurki po włożeniu było zanurzone w paście. Następnie, po włożeniu rurki, należy zaizolować czymś dostęp do metalowej tulei aby nie dostawało się do niej powietrze.
Jesli stwierdzimy, że czujnik pokazuje nieprawidłową temperaturę warto wyjąć go z metalowej tulei i przymocować np. do rury zasilającej, tej którą wychodzi ciepła woda na instalację. Można go przełożyć celem sprawdzenia czy i w tym miejscu pomiar jest nieprawidłowy.
Każdy dobry sterowik posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem się kotła. Sterownik np. TIGRA posiada niezależny termostat awaryjny, który odcina dopływ prądu na wentylator i podajnik przy temperaturach rzędu 90 stopni. W przedziale 80-90 stopni sterownik umożliwia palenie, ale sygnalizuje użytkownikowi o niebezpieczeństwie przegrzania. Wyświetlacz mruga na czerwowo. Wszystkie funkcje sterownika realizowane są jednak bez zakłóceń.
Jeśli zdarzy się Państwu przegrzanie kotła na wyświetlaczu pojawi się stosowny komunikat. Termostat awaryjny odblokowuje się samoczynnie przy temperaturze ok 60 stopni. Wtedy to podajniki i wentylator powracają do normalnej pracy.
Podkategorie
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- 4
- Następny artykuł
- koniec
Reklama produktu: "ELEKTRONICZNA ZAWLECZKA" Zastąp pękające zawleczki z swoim podajniku !!
PREZENTACJE MULTIMEDIALNE
Wyszukaj
-
WYSYŁKI TOWARÓW
Sprawdź informacje o sposobie realizacji składanych u nas zamówień. Dokonując zakupów rozważ możliwość skorzystania z bezpłatnej wysyłki. WIĘCEJ -
NOWOŚCI
Bądź na bieżąco z nowościami jakie regularnie wprowadzamy do sprzedaży. Sprawdź co już się pojawiło a co obecnie czeka na premierę. WIĘCEJ -
CIEKAWE PROMOCJE
Zapraszamy do działu PROMOCJE. Znajdziesz tutaj ciekawe produkty w bardzo atrakcyjnych cenach. WIĘCEJ -
RZETELNA FIRMA
-
KORZYŚCI ZE STAŁEJ WSPÓŁPRACY
Prowadzisz działalność gospodarczą? Zajmujesz się produkcją kotłów? Jesteś instalatorem lub prowadzisz sklep/hurtownię z artykułami branży grzewczej? Zapraszamy do współpracy. Zarejestruj się, korzystaj ze specjalnej strefy hurtowej. Zapoznaj się z naszymi cenami i ciekawymi propozycjami jakie dla Ciebie przygotowaliśmy. Rejestracja zajmie kilka minut. WIĘCEJ
Serwis
Jeśli masz problem z naszym urządzeniem, niezależnie od tego czy jest to sterownik, podajnik czy kocioł zapraszamy do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi w tym dziale.
Wsparcie techniczne
Znajdziesz tutaj informacje dotyczące ustawień sterowników, optymalizacji procesu palenia oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania