Sterownik TIGRA ma możliwość podłączenia termostatu pokojowego, badającego temperaturę w pomieszczeniu. Na jej podstawie regulowana jest temperatura na kotle oraz włączana jest i wyłączana pompa obiegowa c.o. Sterownik pokojowy po podłączeniu otrzymuje wyższy priorytet. Termostat pokojowy podłączamy za pomocą przewodu 2-żyłowego. Stosuje się typowe termostaty pokojowe wykorzystujące przekaźnik zwierający/rozwierający beznapięciowy.
Od strony sterownika TIGRA stosujemy wtyk cinch za pomocą którego podłączamy do gniazda cinch (tylna ścianka obudowy sterownika) przewody łączące z termostatem pokojowym. Po stronie termostatu wpinamy przewody do odpowiednich złącz tak aby uzyskać zasadę pracy zwarcia styków po osiągnięciu temperatury zadanej. Komunikacja pomiędzy urządzeniami odbywa się na zasadzie zwarcia lub rozwarcia styków. Rozwarte - jeśli temperatura zadana na termostacie jest wyższa od temperatury pomieszczenia. Zwarte - jeśli temperatura zostanie osiągnięta.
ZASADA DZIAŁANIA
Aby komunikacja pomiędzy termostatem i sterownikiem była możliwa należy przestawić regulator TIGRA w tryb TER.
Jeśli temperatura na termostacie jest wyższa niż temperatura w pomieszczeniu kocioł pracuje normalnie. Dmuchawa i podajnik pracują według odpowiednich nastaw, pompy obiegowe podobnie ogrzewając pomieszczenia. Jeśli temperatura w pomieszczeniu osiągnie tą zadaną na termostacie styki zostaną zwarte. Na sterowniku TIGRA zapali się czerwona lampka TERMOSTAT. Pompa obiegowa będzie pracować jeszcze przez 25 sekund od momentu zwarcia styków. Następnie będzie uruchamiana okresowo na 30 sekund co czas ustawiony w funkcji CZAS odłączenia pompy.
Jeśli temperatura kotła osiągnie 80˚C TIGRA załączy pompę bez względu na stan pracy termostatu pokojowego. Jeśli nastąpiło zwarcie styków a temperatura na kotle była mniejsza od 40˚C to regulator nie wyłącza nadmuchu i nie przerywa cyklu podajnika. Wentylator i podajnik pracują do momentu osiągnięcia przez kocioł temperatury 40˚C. Powyżej tej temperatury regulator przechodzi w stan nadzoru i normalnie realizuje cykle przedmuchów tak jak w stanie NADZÓR. Jeśli temperatura w pomieszczeniu będzie wyższa od zadanej na termostacie TIGRA będzie utrzymywała na kotle temperaturę jaka wyniknie ze stanu NADZÓR, nie mniejszą jednak jak 40˚C. tak aby nie dopuścić do wygaszenia kotła. Jeżeli w pomieszczeniu temperatura spadnie poniżej temperatury zadanej na termostacie, nastąpi przejście regulatora do stanu regulacji. Regulator będzie dążył do uzyskania stanu NAZDÓR zależnego od temperatury zadanej wody w kotle a nie od temperatury zadanej w pomieszczeniu. Rozwarte styki termostatu (temperatura niższa niż w pomieszczeniu) oznaczają bowiem , że kocioł zaczyna pracować normalnie dążąc do uzyskania temperatury zadanej kotła podobnie jak w każdym innym trybie np. NOR.
W zakładce "najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi" (dział WSPARCIE TECHNICZNE) można zobaczyć bardzo często pojawiające się pytanie klientów:
"Podłączyłem termostat pokojowy. Działa on "odwrotnie" Gdy pompa ma się wyłączyć, w momencie osiągnięcia w pomieszczeniu temperatury zadanej, pompa się włącza. Czy sterownik jest uszkodzony"?
Problem polega na tym, że termostat pokojowy działa na odwrotnej zasadzie. Większość termostatów pokojowych umożliwia pracę w trybie grzanie i chłodzenie. Należy przewód łączący sterownik z termostatem przepiąć tak aby uzyskać żądany efekt i prawidłową pracę. Z reguły jedną żyłę podłacza się w zacisk COM a drugą w NC lub N0 chcąc uzyskać tryb grzania lub chłodzenia. Prawidłowe podłączenie drugiej żyły do zacisku NC lub N0 umożliwi prawidłową pracę której efektem będzie zwarcie styków powyżej temperatury zadanej w pomieszczeniu a co za tym idzie wyłączenie się pompy. Rozwarcie styków termostatu powyżej temperatury zadanej oznacza błędną pracę. Pompa się załączy. Należy wtedy przepiąć jedną żyłe przewodu pomiędzy zaciskami NC i N0. Zacisk COM pozostaje niezmienny. Do niego zawsze podłączana jest jedna z żył przewodu połączeniowego.